Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – informacje

Klimatyzacja samochodowa to bardzo ważny element wyposażenia każdego pojazdu. Zapewnia ona optymalną temperaturę w czasie upałów, wpływając korzystnie na komfort jazdy i koncentrację kierowcy. Od czasu do czasu system ten wymaga jednak konserwacji i czyszczenia.

O potrzebie czyszczenia klimatyzacji świadczy nieprzyjemny zapach, który wydostaje się z nawiewów. W takim przypadku można skorzystać z pomocy specjalistycznego warsztatu, ale możliwe jest też samodzielne czyszczenie z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Fachowcy skutecznie likwidują różne zanieczyszczenia, zarazki, bakterie i grzyby w kanałach klimatyzacji czy też na parowniku. Doraźną pomoc może zapewnić czyszczenie w warunkach domowych przy pomocy różnych produktów, chociaż wśród nich znajdują się też specjalistyczne preparaty nakładane bezpośrednio na parownik.

Jak często czyścić klimatyzację w aucie?

Jeśli chodzi o usługi profesjonalistów w zakresie czyszczenia klimatyzacji to warto z niej skorzystać przy okazji kontroli stanu i uzupełniania czynnika chłodzącego. Takie czynności warto wykonywać raz na rok, przed sezonem letnim, czyli okresem najbardziej intensywnego użytkowania klimatyzacji w samochodzie. Jeśli jednak z systemu nie wydostają się żadne zapachy i działa on poprawnie, wówczas wystarczy samodzielne czyszczenie przy pomocy specjalnych preparatów.

Najpopularniejsze produkty do czyszczenia klimatyzacji samochodowej

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów odpowiedzialnych za skuteczne czyszczenie klimatyzacji w pojazdach. Poniżej można znaleźć najpopularniejsze rodzaje:

  • Pianka do odgrzybiania parownika – produkt ten nakłada się bezpośrednio na parownik co wiąże się często z demontażem kokpitu. Przy pomocy specjalnej sondy należy zaaplikować preparat, który wypłynie przez odpływ parownika po wykonaniu swojego zadania.

  • Preparat z sondą – pianka w puszce, którą można wprowadzić do nawiewów korzystając z elastycznej sondy. Dzięki temu można pozbyć się wielu szkodliwych drobnoustrojów z kanałów nawiewów. Należy jednak uważać, aby nie zalać elementów elektronicznych.

  • Odświeżacz klimatyzacji – produkt ten jest często określany mianem „granatu”. Preparat ten jest rozpylany w zamkniętym aucie. Istotne jest ustawienie zamkniętego obiegu oraz najwyższych obrotów pracy klimatyzacji. Taki zabieg pozwala na odświeżenie całego układu.

Oczywiście warto inwestować w preparaty, które pochodzą od znanych, renomowanych producentów. Warto też dowiedzieć się jakie są opinie innych użytkowników, którzy skorzystali z danego produktu. Można je bez większych problemów znaleźć w Internecie.