Holowanie samochodu na autostradzie – podstawowe informacje

Kierowcy często zadają sobie pytanie czy istnieje możliwość holowania samochodu na autostradzie. Okazuje się, że proces ten jest jak najbardziej możliwy, ale konieczne jest spełnianie różnych istotnych warunków. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego procesu, aby uniknąć przykrych niespodzianek i niechcianych problemów.

Holowanie pojazdów zgodnie z kodeksem drogowym

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, holowanie przeprowadzane przez dwóch kierowców posiadających linkę holowniczą i odpowiednią wiedzę jest zabronione w przypadku autostrady. Przepisy mówią jasno, że na autostradzie holować mogą pojazdy przeznaczone do tego celu i co więcej holować można tylko do najbliższego zjazdu lub punktu obsługi podróżnych. Pojazd powinien być holowany z minimalną prędkością 60 km/h, aby nie spowalniać ruchu na szybkiej drodze, jaką jest autostrada (maksymalna dopuszczalna prędkość to 140 km/h).

Awaria samochodu na autostradzie – co zrobić?

Jeśli nagła awaria pojawi się na autostradzie to w takim przypadku należy ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za samochodem oraz włączyć światła awaryjne. Jeśli jest to możliwe, samochód należy ustawić na pasie awaryjnym. Po właściwym oznaczeniu i zabezpieczeniu samochodu, należy wezwać pomoc korzystając z numeru 112 lub zadzwonić po pomoc drogową uprawnioną do holowania na drogach szybkiego ruchu.

Merytoryczne wsparcie artykułu zapewia firma: HolowanieKrakow.pl