W nowoczesnych pojazdach różnego typu, można znaleźć wiele rodzajów kontrolek. Ich zadaniem jest informowanie kierującego o różnych istotnych kwestiach związanych z eksploatacją pojazdu. W porównaniu ze starszymi pojazdami, ilość kontrolek znacznie się zwiększyła. Dobrze jest więc poznać główny podział kontrolek w samochodach.
Trzy podstawowe typy kontrolek w pojeździe
Jeśli chodzi o ogólny podział to w wielu samochodach stosowane są trzy podstawowe rodzaje kontrolek. Ich kolor świadczy o istotności informacji, jakie mają przekazywać. Wygląda to podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej. Obecnie w autach można znaleźć poniższe podstawowe rodzaje kontrolek:
-
Czerwone – w tym przypadku mamy do czynienia z kontrolkami ostrzegawczymi, które mogą świadczyć o jakiejś poważnej awarii.
-
Pomarańczowe albo żółte – te kontrolki spełniają rolę informacyjno-ostrzegawczą oraz sugerują sprawdzenie auta przy najbliższej okazji. Czasami informują one o uruchomieniu różnych elementów lub funkcji w pojeździe.
-
Zielone lub niebieskie – są to kontrolki informacyjne (np. informują o włączonych światłach lub różnych systemach).
Co robić, gdy pojawią się kontrolki?
W przypadku kontrolek czerwonych, nie należy ruszać danym autem w podróż, a jeśli zapalą się podczas jazdy, wówczas konieczne jest jej zaprzestanie do czasu usunięcia awarii (może to zrobić mechanik stacjonarny lub porządny serwis mobilny, taki jak na przykład https://mobilnymechanik.wroclaw.pl). Kontrolki żółte i pomarańczowe mogą, ale nie muszą informować o poważnym problemie, dlatego jazda jest w ich przypadku dozwolona, ale warto jak najszybciej poznać przyczynę ich zapalania. W przypadku informacyjnych kontrolek zielonych i niebieskich, jazda autem jest w pełni bezpieczna.