Czy można holować pojazdy na autostradzie?

Nawet najlepiej zadbany samochód może ulec uszkodzeniu w dowolnym czasie i miejscu. W przypadku nagłego odmówienia posłuszeństwa auta na autostradzie, warto znać zasady dotyczące holowania na drogach szybkiego ruchu.

Pixabay/Autor: mazurskiwiatr

Jakie obowiązują przepisy dotyczące holowania na autostradach?

Polskie przepisy, jeśli chodzi o holowanie na drogach szybkiego ruchu, są jednoznaczne. Holowanie na autostradach przez kierowców, którzy nie mają odpowiednich uprawnień jest niedozwolone. Ponadto zabronione jest holowanie pojazdu z niesprawnymi hamulcami lub układem kierowniczym, więcej niż jednego samochodu na raz oraz samochodu posiadającego przyczepę lub naczepę.

Jak przetransportować uszkodzony pojazd na drodze szybkiego ruchu?

Do holowania na autostradzie potrzebne są specjalne pojazdy i elementy wyposażenia obsługiwane przez fachowców mogących się pochwalić stosownymi kwalifikacjami, doświadczeniem i licencjami.

Na szczęście na rynku działa wiele firm, których specjalizacją jest całodobowa pomoc drogowa. Takie firmy mogą sprawnie i legalnie holować pojazdy na autostradzie, ale tylko do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych, w którym konieczne jest wykonanie czynności serwisowych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wezwaniem pomocy drogowej, należy zatrzymać pojazd na pasie awaryjnym, umieścić 100 metrów za nim trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne. Dobrze jest też wyjść z pojazdu poza barierki i założyć kamizelkę odblaskową. Po wezwaniu pomocy należy po prostu poczekać na jej przyjazd. W sieci znajduje się wiele stron i wizytówek fachowców z tej branży, więc znalezienie lokalnej pomocy, na którą nie trzeba długo czekać, nie jest niczym trudnym.