Praca w trudnych warunkach sprawia, że turbosprężarki samochodowe są narażone na różne uszkodzenia i problemy. Większości można zapobiec poprzez prawidłową eksploatację pojazdów wyposażonych w turbiny. Warto zwracać uwagę na poniższe niepokojące objawy mogące świadczyć o problemach z turbosprężarką.

Nietypowe odgłosy pracującej jednostki napędowej
Oczywiście prawidłowo działająca turbosprężarka wydaje pewne dźwięki. Niepokoić powinny dość charakterystyczne hałasy mogące świadczyć o uszkodzonym wirniku:
- odgłos ocierania się o siebie metalowych części,
- świst słyszany przy wyższych obrotach silnika (powyżej 1900 obrotów na minutę),
- świst zwiększający się wraz ze wzrostem obciążenia silnika.
Zwykle takie dźwięki są powodowane przez utratę doważenia wirnika. To z kolei może doprowadzić do całkowitego zniszczenia turbosprężarki, a nawet awarii jednostki napędowej.
Brak mocy oraz czarny lub biały dym z wydechu
Kolejnym objawem nieprawidłowej pracy turbosprężarki jest biały lub czarny dym wydostający się z rury wydechowej oraz zapach oleju silnikowego wyczuwany w samochodzie. Dodatkowo samochód traci swoją moc.
Objawy te mogą świadczyć o uszkodzonej turbosprężarce albo o awarii układu paliwowego. Szybka utrata mocy i brak dźwięku uruchamiającej się turbiny powinien jednak rozwiać wszelkie wątpliwości.
Ciągłe braki oleju silnikowego
Wyciek oleju silnikowego to kolejny objaw mogący świadczyć o złym stanie turbosprężarki. Ponadto olej może trafiać do układu wydechowego i dolotowego, a to prowadzi do zniszczenia silnika. W przypadku zauważalnego wycieku dobrze jest sprawdzić odcinek osi wirnika uszczelnionego metalowymi pierścieniami z obu stron. Jeśli na pierścieniach pojawi się olej to można się martwić o stan turbiny.
Na szczęście problemy z turbosprężarką nie muszą oznaczać kosztownego zakupu nowego podzespołu. Na rynku działa wiele firm, takich jak https://serwisturbo.pl/lodz/. Oferują one skuteczną regenerację i przywracanie pełnej sprawności turbin za jedynie ułamek ceny nowego elementu.