Awaria ciężarówki na autostradzie – zasady postępowania

Zarówno drogi ekspresowe, jak i autostrady są określane mianem tras szybkiego ruchu. Nic w tym dziwnego, ponieważ umożliwiają one szybkie i sprawne pokonywanie nawet bardzo dalekich dystansów. To dlatego na takich drogach często można zauważyć pojazdy osobowe i dostawcze, ale są one również popularne wśród kierowców pojazdów ciężarowych i zestawów TIR. Usprawniają one bowiem świadczenie usług transportowych. Oczywiście intensywne eksploatowanie dróg szybkiego ruchu przez ciężarówki zwiększa ryzyko wystąpienia różnych nagłych awarii.

Zabezpieczenie miejsca awarii

Gdy dojdzie do awarii, należy przede wszystkim zachować spokój i w miarę możliwości zjechać na specjalny pas awaryjny. Po zatrzymaniu auta konieczne jest włączenie świateł awaryjnych (jeśli działają). Warto też założyć kamizelkę odblaskową, aby być widocznym dla innych osób korzystających z autostrady.

Istotną kwestią jest oznaczenie miejsca nagłej awarii. W tym celu w odległości 100 metrów za pojazdem (również na pasie awaryjnym) należy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Dzięki temu inni kierowcy będą wiedzieć, że mogą spodziewać się ewentualnych utrudnień i zachowają stosowną ostrożność.

Wezwanie profesjonalnego wsparcia

Po właściwym zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, konieczne jest wezwanie wsparcia. Chodzi tutaj o firmy zajmujące się pomocą drogową lub mobilnym serwisem TIR, takie jak na przykład https://walan.pl. Pomoce drogowe oferują przede wszystkim holowanie oraz drobne naprawy w terenie.

Opcją alternatywną dla pomocy drogowych są mobilne serwisy TIR. Takie firmy zajmują się szeroko pojętą naprawą pojazdów na trasie z dala od standardowych źródeł prądu. To z kolei oznacza, że możliwe jest naprawienie samochodu w terenie. Oczywiście pierwszym etapem jest odholowanie samochodu do najbliższego zjazdu lub na najbliższy parking (fachowe firmy posiadają specjalne licencje umożliwiające wykonywanie takich usług). Następnie awaria jest likwidowana i można ruszyć w dalszą trasę.

Wiele osób docenia pracę mobilnych serwisów TIR. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich usługi charakteryzują się wysoką skutecznością. Ponadto dzięki nim można uniknąć dalekiego holowania auta.