Jak często należy wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Jak sama nazwa wskazuje, filtr powietrza jest odpowiedzialny za skuteczne filtrowanie i oczyszczanie powietrza dostającego się do układu dolotowego, a następnie do silnika. Sprawnie działający filtr usuwa z powietrza różne zanieczyszczenia, takie jak pył, spaliny oraz kurz. Oczywiście w ramach normalnej eksploatacji, filtr taki może ulec zużyciu lub zapchaniu, dlatego niezbędna jest jego regularna kontrola oraz wymiana.

Zanieczyszczenia, które są wyłapywane przez filtr i się w nim gromadzą powodują jego zatkanie. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest mniejsza ilość powietrza trafiającego do komory spalania, a to z kolei przekłada się na spadek mocy i skrócenie żywotności silnika. Dodatkowo jednostka napędowa spala więcej paliwa, a w skrajnym przypadku może dojść do uszkodzenia cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych.

W pojazdach osobowych wykorzystywane są filtry suche. Najczęściej powietrze przechodzi przez celulozę lub bawełnę, która jest materiałem filtrującym. Istnieją też filtry z poliestrem odpowiedzialnym za wyłapywanie zanieczyszczeń.

Co ile kilometrów lub co jaki czas trzeba wymieniać filtr powietrza?

Profesjonaliści posiadający duże doświadczenie w branży mechaniki pojazdowej zalecają, aby wymieniać filtr w czasie okresowego przeglądu samochodu. W zależności od częstotliwości jazdy, czynność taką należy wykonać co około 15-30 tysięcy kilometrów.

Oczywiście w przypadku niższej jakości filtrów lub trudnych warunków jazdy (np. duże zapylenie, itp.), warto kontrolować zanieczyszczenie tego elementu co kilka tysięcy kilometrów. W intensywnie eksploatowanych autach warto wymieniać filtr co 20 tysięcy kilometrów, a w pojazdach używanych rzadziej wymianę zaleca się co 2-3 lata.

Proces wymiany filtra

Wymiana filtra jest dość łatwą czynnością, którą właściciele pojazdów mechanicznych powinni wykonywać regularnie. Puszka z filtrem zwykle znajduje się z boku silnika. Po zdjęciu jej pokrywy (uważając na zatrzaski) można wyciągnąć filtr. Następnie należy użyć miękkiej, wilgotnej ściereczki, aby oczyścić wnętrze puszki z zanieczyszczeń. Nowy filtr należy włożyć do czystego pojemnika tak, aby przylegał równo do obudowy. Ostatnim etapem wymiany jest zamknięcie pokrywy puszki.