Jaki silnik wybrać? Diesel czy benzyna?

Wybór odpowiedniej wersji silnikowej pojazdu jest bardzo ważną sprawą. Od wielu lat ludzie kupując samochód zastanawiają się nad tym co lepiej wybrać – pojazd z silnikiem wysokoprężnym czy może benzynowym? Okazuje się, że wybór powinien być uzależniony od potrzeb użytkownika.

Producenci nowych pojazdów coraz bardziej odchodzą od dieslowskich jednostek napędowych, jednak nadal można je znaleźć zarówno w nowych, jak również używanych samochodach. Decydując się na wybór silnika, warto zwrócić uwagę na cenę pojazdu w danej wersji. Silniki wysokoprężne zwykle są droższe, chociaż przeglądając ogłoszenia można nierzadko trafić na interesujące i bardziej opłacalne oferty.

Poziom zużycia paliwa

Oprócz ceny warto zwrócić uwagę na spalanie paliwa. Olej napędowy jest tańszy niż benzyna, a dodatkowo dzięki wyższej sprawności cieplnej, dieslowskie jednostki napędowe zadowalają się mniejszymi dawkami paliwa. Im częściej jeździmy, tym większe oszczędności wypracowujemy. Pozwoli to na szybszy zwrot wyższej ceny takiej jednostki napędowej. Wiele osób i ekspertów uważa, że pokonując więcej niż 15 000 km rocznie, należy zastanowić się nad kupnem auta z silnikiem wysokoprężnym. Z drugiej strony silniki benzynowe mają prostszą budowę, więc w ich przypadku można zaoszczędzić na kosztach naprawy i serwisowania.

Codzienne użytkowanie silnika

Jeśli chodzi o zwykłe użytkowanie to silniki benzynowe potrafią szybciej osiągnąć optymalną temperaturę pracy. Wnętrze pojazdu szybciej się nagrzeje, a zużycie paliwa obniży się szybciej. Dodatkowo silnik benzynowy można łatwiej uruchomić w porze zimowej, ponieważ do jego odpalenia wystarczy tylko iskra. Atutem jednostki benzynowej jest też niższa masa w porównaniu z silnikiem diesla. Dzięki temu pojazd prowadzi się lepiej.

Silniki diesla wymagają rzadszej zmiany biegów. Osiągi takich jednostek napędowych są zwykle gorsze, ale można je poprawić dzięki turbosprężarkom.

Jak widać każdy silnik posiada swoje zalety i wady. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe, aby dokonać ostatecznego wyboru.