Opłaty obowiązujące na autostradzie A2

Jedną z podstawowych tras komunikacyjnych na terenie Polski jest autostrada A2. Ciągnie się ona od granicy z Niemcami aż do Warszawy. Dzięki temu pomimo dużego dystansu, czas trwania podróży na tej trasie jest mocno skrócony. Należy jednak pamiętać o tym, że na autostradzie A2 znajdują się odcinki, za przejechanie których trzeba zapłacić.

Systemy poboru opłat na autostradzie A2

Na odcinku od granicy niemieckiej do Konina obowiązuje tradycyjny pobór opłat. Od Świecka do Punktu Poboru Opłat podczas wjazdu na płatny odcinek, kierowca musi pobrać bilet, a następnie zapłacić kartą lub gotówką za pokonaną trasę przy zjeździe. Od okolic Poznania do Konina należy zapłacić z góry za wjazd i opłata jest stała niezależnie od przejechanego odcinka. Trasami tymi zarządza Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA.

Odcinek Konin-Stryków jest z kolei zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i obowiązują na nim opłaty na zasadzie pobierania biletów na bramkach lub płatności elektroniczne ViaAuto.

Odcinek Poznań Wschód – Poznań Zachód jest darmowy, podobnie jak odcinek Stryków – Warszawa. Innymi słowy nie wszędzie trzeba płacić za przejazd po autostradzie A2, jednak w przyszłości sytuacja może się zmienić.

Jakie są koszty przejazdu po płatnych odcinkach autostrady A2?

Pokonanie całego płatnego odcinka na trasie Świecko Warszawa to koszt 87,90 zł z czego 78 zł trafi do zarządcy, jakim jest Autostrada Wielkopolska SA, a 9,90 zł trafi do GDDKiA. Warto zapoznać się z informacjami podawanymi przez odpowiednich zarządców, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat opłat na konkretnych odcinkach czy też planowanych zmian w cennikach.