Na czym polega proces regeneracji zacisków hamulcowych?

Samochód to maszyna, która zapewnia użytkownikowi wygodny transport na różnych trasach. Oczywiście sprzęt ten zużywa się i od czasu do czasu mogą pojawić się problemy z różnymi układami czy też elementami. W przypadku pojawienia się kłopotów z układem hamulcowym, warto zainteresować się procesem regeneracji zacisków. Dobrze jest zapoznać się z tym procesem, jego etapami oraz głównymi zasadami.

Jakie są przyczyny problemów z działaniem hamulców?

Mniej oraz bardziej poważne problemy z układem hamulcowym pojawiają się w przypadku zużycia klocków i tarcz, nadmiernego grzania się hamulców w czasie jazdy czy też są spowodowane przez drgania pojawiające się w czasie hamowania. Jednym z elementów ulegających zużyciu jest zacisk hamulcowy czyli pewnego rodzaju uchwyt odpowiedzialny za przytrzymywanie klocków hamulcowych. Posiada on hydrauliczny siłownik dociskający klocki do tarczy, gdy kierowca wciśnie pedał hamulca.

W przypadku zacisków hamulcowych problemy są często spowodowane przez korozję. Komponenty te często stykają się z solą i różnymi zanieczyszczeniami, więc mogą ulec uszkodzeniu. Elementy bardziej narażone na uszkodzenie są chronione przez osłony gumowe, które mogą się jednak starzeć co przekłada się na uszkodzenia mechaniczne.

Jak wygląda regeneracja zacisków hamulcowych?

Proces regeneracji zacisków jest podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich jest sprawdzenie ich stanu oraz likwidacja zanieczyszczeń. Kolejny etap polega na rozebraniu zacisków na małe części i ich oczyszczenie. Wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju myjki ultradźwiękowe czy też ręczne. Przy pomocy specjalnych śrutownic można również likwidować korozję widoczną na elementach. Kolejna czynność to kontrola stanu technicznego zacisków. Jeśli są nadmierne uszkodzone lub zużyte to jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana.

Profesjonalne firmy oferujące regenerację zacisków hamulcowych

Oczywiście można samodzielnie regenerować zaciski hamulcowe, jednak opcja ta nie jest zalecana osobom, które nie posiadają niezbędnego doświadczenia oraz wiedzy. O wiele lepiej jest zatrudniać profesjonalne firmy, których pracownicy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem oraz korzystają z nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu przekładającego się na wysoką skuteczność regeneracji. Koszt takiej usługi różni się w zależności od pojazdu i typu zacisku. Cena zwykle nie przekracza poziomu 1000 zł.