Jaki olej należy wlać do silnika samochodowego?

Olej silnikowy to płyn eksploatacyjny, który ma bardzo istotny wpływ na stan techniczny samochodu. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele różnych typów preparatów, a wybór odpowiedniego produktu dopasowanego do konkretnego silnika jest dość trudnym zadaniem. Wybierając odpowiedni olej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Rodzaj oleju silnikowego

Aktualnie producenci wprowadzają na rynek trzy rodzaje olejów silnikowych. Są to produkty syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. W zależności od typu, olej bazowy stanowi od 75 do 95% składu produktu. W przypadku starszych pojazdów zalecane są oleje mineralne, natomiast w nowszych silnikach warto pomyśleć o produktach półsyntetycznych oraz syntetycznych. Produkuje się je na bazie zaawansowanych procesów chemicznych, a ich olej bazowy zapewnia bardzo dobre właściwości. Produkty takie są w stanie zapewnić niezawodną pracę silnika nawet w przypadku trudnych warunków pracy, wysokich temperatur, itp.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze oleju silnikowego?

Wybierając olej silnikowy do własnego pojazdu, warto zwrócić uwagę na jego czystość. W tym celu warto sprawdzić etykietę produktu w poszukiwaniu informacji o oleju bazowym i dodatkach myjących. Najlepsze produkty posiadają wysokiej jakości bazę oraz dodatki myjące. Istotną rolę odgrywa również zawartość dodatków, takich jak detergenty, środki dyspersyjne, modyfikatory tarcia czy też środki chroniące przed utlenianiem i korozją. Olej powinien być również odpowiednio lepki, aby przepływał w optymalnym tempie przy różnych temperaturach.

Jak widać warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat konkretnych olejów silnikowych. Może mieć to ogromny wpływ na stan techniczny silnika pojazdu. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady doświadczonego mechanika lub sprzedawcy.