Jak dbać o układ klimatyzacji w aucie?

We współczesnych pojazdach klimatyzacja jest podstawowym elementem wyposażenia pojazdu, który w znacznym stopniu ułatwia życie kierowcom i zapewnia komfort jazdy w okresie letnim, gdy temperatury wewnątrz pojazdów oraz na zewnątrz potrafią być bardzo wysokie i uciążliwe. Klimatyzacja pozwala na zmniejszenie zmęczenia spowodowanego upałem i utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji kierowcy. Poza tym jazda w klimatyzowanym aucie jest najzwyczajniej w świecie przyjemna.

 

Oczywiście, podobnie jak wiele innych mechanizmów wykorzystywanych w samochodach, również klimatyzacja wymaga regularnej konserwacji i przeglądów. Dbanie o klimatyzację samochodową przekłada się na dłuższy okres żywotności sprzętu. Można uniknąć różnych awarii i usterek oraz kosztów związanych z nimi.

Właściwe dbanie o klimatyzację samochodową

Prawidłowe działanie klimatyzacji samochodowej jest w pełni uzależnione od właściwej pielęgnacji sprzętu. Jedną z podstawowych czynności jest wymiana filtra kabiny. Warto wykonywać taką czynność przynajmniej raz w roku. Oprócz tego należy regularnie czyścić kanały odpowiedzialne za dystrybucję powietrza, odgrzybiać parownik, sprawdzać drożność układu mającego za zadanie odprowadzanie skroplin powietrza. Poza tym warto pamiętać o oczyszczaniu wlotów powietrza.

Wspomniane wyżej czynności należy wykonywać raz w roku, a nawet co kilka miesięcy. Można robić to samodzielnie, ale można również skorzystać z usług profesjonalnych warsztatów. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie usługi są wykonywane dokładnie oraz są pozbawione błędów i wad. Układ klimatyzacji należy regularnie czyścić oraz zadbać o uzupełnianie czynnika chłodzącego. Tylko optymalny poziom tego czynnika pozwoli na prawidłowe działanie sprzętu.

Co jeszcze warto zrobić?

Jeśli chodzi o klimatyzację samochodową to warto raz na jakiś czas dokonać wymiany osuszacza. Jego koszt to około 200-300 zł w zależności od modelu. Innym procesem jest odgrzybianie, które jak sama nazwa wskazuje, ma na celu likwidację grzybów, które generują nieprzyjemny zapach oraz są groźne dla zdrowia kierowcy i pasażerów pojazdu.

Nie każdy posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie związane z klimatyzacją samochodową. Warto więc powierzyć zadania z zakresu serwisowania i pielęgnacji tego systemu fachowcom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności. Na szczęście znalezienie takich specjalistów nie jest trudnym zadaniem.