Podstawowe informacje na temat wymiany płynu chłodniczego i jego ilości

Jednym z podstawowych płynów eksploatacyjnych w pojazdach, jest płyn chłodniczy, który ma za zadanie utrzymywanie optymalnej temperatury jednostki napędowej. Zbyt mała ilość płynu prowadzi do przegrzania, a nawet całkowitego zatarcia silnika. Warto więc dbać o układ chłodniczy i regularną, prawidłową wymianę płynu.

Wymiana płynu chłodniczego jest bardzo ważna. Dzięki temu utrzymywane są optymalne właściwości i temperatury zmniejszające ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych silnika. Właściwa temperatura pozwala na uzyskiwanie odpowiednich osiągów przy niskim stopniu spalania paliwa. Elementy metalowe są dodatkowo chronione przed korozją i odkładaniem się kamienia kotłowego.

Zawsze przy wymianie należy kierować się instrukcją obsługi samochodu. Mówi ona wyraźnie o tym czy należy stosować gotowy płyn, koncentrat w odpowiednich proporcjach albo wodę destylowaną lub zdemineralizowaną.

Co warto wiedzieć o wymianie płynu chłodniczego?

W zależności od rodzaju auta i zastosowanego układu chłodzenia, mieści się w nim od 5 do nawet 9 litrów płynu. Płyny uniwersalne należy wymieniać co dwa lata, ale można nawet co 5 lat, jeśli tak podaje producent. Markowe koncentraty lub preparaty od producenta auta można wymieniać co 7-10 lat. Warto regularnie kontrolować nie tylko poziom, ale również stan płynu chłodzącego. Wymiana jest konieczna, gdy jest on zanieczyszczony oraz podczas przeprowadzania różnych istotnych napraw (uszczelka pod głowicą, itp.). Jeśli chodzi o kolory płynów to można je ze sobą mieszać, pod warunkiem, że posiadają odpowiednie parametry techniczne.