Co warto wiedzieć o myciu detailingowym samochodów?

Mycie samochodu jest bardzo istotne dla jego estetycznego i efektownego wyglądu. Jeśli pojazd pomimo pielęgnacji nie prezentuje się już tak ładnie jak przed laty to powodem takiego stanu rzeczy może być niewłaściwe mycie. Warto zainteresować się procesem mycia detailingowego, które nie jest szkodliwe dla lakieru, tylko poprawi jego wygląd.

Detailing samochodowy – co to takiego?

Jeśli chodzi o pojęcie detailingu samochodowego to nie oznacza ono tylko zwykłego mycia pojazdu. Jest to kompleksowy proces, którego celem jest znaczna poprawa wyglądu pojazdu oraz zapewnienie jego ochrony przed uszkodzeniami. W ramach detailingu wykonuje się czynności, takie jak polerowanie lakieru, usuwanie ciężkich zanieczyszczeń, czyszczenie tapicerki samochodowej czy też nakładanie powłok ochronnych.

Mycie detailingowe wiąże się nie tylko z idealną likwidacją zanieczyszczeń auta. Poza usuwaniem wżerów i trudnych do likwidacji plam, proces ten skupia się na delikatności. Oznacza to, że ważną sprawą jest maksymalne zmniejszenie ryzyka zarysowania lakieru samochodowego.

Sprzęt potrzebny do mycia detailingowego

Osoby planujące zajmowanie się myciem detailingowym muszą liczyć się z koniecznością zakupu sporej ilości akcesoriów, które na szczęście wystarczają na długi czas. W perspektywie długofalowej mycie detailingowe nie jest drogie, a jego efekt końcowy jest bardzo dobry. Na początek warto zainwestować w elementy, takie jak:

  • myjka ciśnieniowa,
  • rękawica mikrofibrowa,
  • dwa wiadra,
  • ręcznik z mikrofibry,
  • ściereczki z mikrofibry,
  • piana aktywna,
  • szampon samochodowy,
  • płyn do felg,
  • płyn do mycia szyb,
  • APC,
  • pędzel do detailingu (albo miękki pędzel malarski ze skuwką z plastiku),
  • wosk, sealant lub quick detailer.

Etapy mycia detailingowego pojazdu

W pierwszej kolejności pielęgnację należy zacząć od umycia kół. Istotne jest zadbanie o opony, felgi oraz nadkola. Na felgi należy nałożyć specjalny preparat, po czym przy użyciu pędzla trzeba wyczyścić wszystkie zakamarki. Dzięki dedykowanym płynom do felg można zlikwidować standardowe zanieczyszczenia drogowe oraz trudne zabrudzenia, takie jak metaliczny pył z klocków hamulcowych. W przypadku opon i nadkoli konieczna będzie szczotka i APC lub oprysk z aktywnej piany. Bardziej zaawansowane osoby mogą zainwestować w specjalne preparaty do czyszczenia opon, charakteryzujące się podwyższoną skutecznością.

Kolejnym etapem jest wstępne mycie polegające na likwidacji zanieczyszczeń drogowych, takich jak błoto i brud. Gdyby takie zanieczyszczenia dostały się pod rękawicę lub gąbkę, spowodowałyby porysowanie lakieru. Grubsze i trudniejsze zabrudzenia można usuwać za pomocą piany aktywnej albo preparatu typu TFR w oprysku. Te neutralne lub zasadowe preparaty skutecznie rozpuszczają brud ułatwiając jego likwidację. Po kilku minutach wystarczy użyć myjni ciśnieniowej do spłukania całości.

Kolejny etap do mycie właściwe z użyciem dwóch wiader. Jest to metoda bezpieczna dla lakieru, która jest stosowana często w firmach zajmujących się zawodowo detailingiem. W jednym wiadrze należy nalać wodę z szamponem samochodowym w proporcji określonej przez producenta, a w drugim musi się znajdować czysta woda, w której można płukać zanieczyszczenia z rękawicy. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalną kratkę, która zatrzymuje drobiny brudu na dnie wiadra (tzw. separator). Po umyciu fragmentu karoserii, należy zanurzyć rękawicę w czystej wodzie, a następnie ponownie nabrać wody z szamponem.

Końcowym etapem procesu mycia detailingowego jest osuszanie lakieru i jego zabezpieczanie. Dzięki temu procesowi na aucie nie pozostaną żadne białe ślady pozostałe po wodzie. Do zbierania wody najlepiej posłużą delikatne ręczniki. Warto wcześniej spryskać karoserię woskiem na mokro. Rozbije on taflę wody i ułatwi zbieranie powstałych kropel. Jako zabezpieczenie lakieru warto wykorzystać wosk lub powłokę ceramiczną. Po nałożeniu małej ilości preparatu na materiał mikrofibrowy, należy rozprowadzić go krzyżowo na powierzchni i polerować do osiągnięcia połysku. Dzięki stosowaniu takich środków można uwydatnić kolor, nadać mu szklistości i osiągnięcie hybrydowego efektu.